Chcete více informací? Zaregistrujte se nebo se přihlaste.

Zralá pleť

Zralá pleť

Příčiny:

Drobná vráska, pokles napnutí pleti nebo hyperpigmentace nemusí být znakem stárnutí, ale je projevem určité lokalizované poruchy. Kůže se může vysušit po opalování, právě tak jako se rozvine nadměrný pigment. Vlastní stárnutí je zákonitý biologicky´ch proces zaklíčovaný v lidském genomu a probíhá z biologického pohledu od početí. Kombinací vnitřních a vnějších faktorů vede k typickým projevům stárnutí organizmu. Jedním z projevů jsou i změny v kůži. Důležitou roli v procesu jejího stárnutí hrají hormony. U žen je tento proces zvýrazněn nástupem a průběhem menopauzy. U mužů probíhá hormonální přestavba méně intenzivně, ale se stejným výsledkem. Kolem 55. až 65. roku dochází k postupnému útlumu činnosti mazových žláz. Snižuje se schopnost obnovy rohové vrstvy pokožky a její bariérová funkce. Snižuje se i míra "ochoty" svrchní části rohové vrstvy olupovat se, a proto se rozvíjí různé dyskeratózy. Významné změny nastávají i ve škáře. Vlivem řady vnitřních faktorů dochází k útlumu tvorby kolagenových vláken a ke snížení obsahu síťujicích látek typu glykosaminoglykanů (např. kyselina hyaluronová nebo dermatan sulfát). Důsledkem je viditelný pokles elasticity kůže, který se projevuje nejdříve v partiích kolem očí, na čele, později na krku a dekoltu. Naopak se zvyšuje podíl plastických vlastností kůže – tedy schopnost kůži tvarovat, aniž by se rychle vracela do původní podoby. To dokumentuje kožní řasa vytvořená zvednutím části kůže, která se jen pomalu vrací do původní podoby.

Typické projevy:

Pokles napnutí pleti, vytvořená kožní řasa se neochotně vrací do původního tvaru, rozvoj mimických vrásek nejen kolem učí na mezi obočím, ale výrazněji na čele a kolem úst. Známky ochabnutí pleti na krku a dekoltu, výraznější zvýšení počtu hyperpigmentací, změna barvy vlasů. Stárnutí kůže je vždy nutné hodnotit v souvislostech a jeden znak nemusí být známkou stárnutí. Typický věk, kdy zjišťujeme související projevy stárnutí pleti je 35. až 40. rok. U osob, které se nadměrně opalují, se může hranice posunout ke 30. roku, výjimečně i níže. Naopak u osob, které se šetří před sluncem a pečují z hlediska hydratace a ochrany o svoji pokožku, lze posunout projevy stárnutí o k věku nad 45 let.

Typický věk:

Rozvinuté projevy od 60. roku výše, ale velmi záleží na genetických dispozicích a vztahu k pleti.

Převažující pohlaví:

obě pohlaví shodně

Rizikové faktory:

Proces stárnutí je určen v genové struktuře dané DNA. Každá buňka se může rozdělit jen v omezeném počtu dělení. Ovlivnit účinně tento počet zatím nedokážeme. Umíme však vytvořit takové podmínky, které účinně oddálí projevy stárnutí organizmu, včetně známek na kůži. Platí, že čím dříve začneme s prevencí, tím úspěšnější budeme. Stárnutí kůže je významně závislé na celoživotním vztahu k ní. Za hlavní rizikový faktor je všeobecně pokládáno neúměrné opalování. Zdravotní rizika s ním spojené jsou popsány jsou popsána v oddíle věnovaném poškození po opalování. Nevhodně dlouhý dopakovaný pobyt na slunci vede postupně ke ztrátě elasticity a k celkovému zhrubění pleti. Na pokožku působí nepříznivě i dlouhodobý stres, kouření a pravidelné pití alkoholu. Práce Johansena (Johansen at al. 1999) prokázala, že nedostatek spánu a pohybu vede k předčasnému stárnutí kůže.

Léčba:

Vlastní běžné (fyziologické) stárnutí pleti neléčíme. Vlastní kauzální (přímo ovlivňující stárnutí) léčba není možné. Na druhé straně pokroky v lékařské kosmetice, estetické dermatologii a plastické chirurgii umožňují významně potlačit projevy stárnutí. Možnosti jsou dnes velmi široké - počínaje aplikací butulinotoxinu a výplní, přes mezoterapii až chirugickému liftingu a laserové dermochirurgii. Pokud se potřebujete se poradit o vhodnosti různých lékařských zákroků nebo chcete takový zákrok podstoupit, můžete kontaktovat naši ambulanci SynCare.

Kosmetická péče:

Přípravky proti stárnutí pleti a pro pleť se známkami stárnutí tvoří nejvíce prodávanou skupinu kosmetických přípravků. Mnoho žen i mužů vydává vysoké částky za kosmetiku zabraňující rozvoji známek stárnutí pleti. Často zapomínají, že nejdůležitější a zatím i nejúčinnější zbraní je prevence stárnutí. Obsah UV filtrů v denních kosmetických přípravcích by měl být samozřejmostí. Vhodné jsou především fyzikální UV filtry (oxid titaničitý, oxid zinečnatý). Všechny denní krémy SynCare obsahují tyto fyzikální filtry a jejich síla je v rozpětí SPF 8 až 10, což bohatě postačuje na denní ochranu bez cíleného opalování. Stárnoucí a zralá pleť může být zvýšeně citlivá, proto volíme pro jí péči nedráždivé přípravky. Pokožku odlíčíme SynCare Čisticím gelem BIO nebo SynCare Čisticí emulzí. Výhodné to zralou pleť dobře hydratovat a poté překrýt maskou (Macadamia Age maska, Oxygenia O2 maska), popřípadě před tím aplikovat sérum. Rychlý efekt při vypnutí pleti přinášejí séra (sérum mořské, sérum regenrační) nebo mikroampulární séra. O zralou pleť je nezbytné pečovat pravidelně denně. Nezastupitelnou úlohu při tom hrají denní ochranné a noční výživné krémy řady Renovia (Renovia noční krém, Renovia denní krém). Proti viditelným mimickým vráskám se v poslední době používají přípravky s obsahem látek podobných butulinotoxinu, ale bez jeho nežádoucích účinků. Moderní je především látka Argireline, která působí přímo na uvolnění mimických svalů zapříčiňující vrásky obličeje a krku. Řada SynCare DermaBOTEXIN obsahuje Argireline v nejvyšších koncentracích roztoku – až 33%. Pro domácí péči je vhodné především DermaBOTEXIN sérum, mikroampulární sérum, alginátová maska DermaBotexin a DermaBotexin krém. Tyto přípravky působí postupně, ale dlouhodobě. V některých případech je nezbytných rychlý účinek (kina, divadla, jiné společenské akce). Pro takové účely existují rychle působící látky pro uvolnění vrásek – například SynCare Amputoxin. Profesionální salonní nebo lékařská péče proti vráskám a stárnutí může být ještě širší a sestává například z dermarollerové mezotearapie nebo z peelingu ovocnými kyselinami.

Související přípravky