Chcete více informací? Zaregistrujte se nebo se přihlaste.

Mastná a smíšená pleť

Mastná a smíšená pleť

Příčiny:

Stav promaštění pleti závisí na mnoha faktorem. Roli hraje pohlaví, věk, některá onemocnění, užívané léky. V mnoha případech může být nadměrně mastná kůže spojena s chorobou seboroická dermatitida. Za základní faktory u zdravé pleti, který rozhoduje o intenzitě promaštění, pokládáme vrozený počet mazových žláz a míru jejich aktivity. Ta je závislá především na hladině mužských pohlavních hormonů – androgenů (zejména testosteronu). Buňky tvořící maz – sebocyty – jsou citlivé na jejich hladiny v krvi. V době dospívání nastává postupné zvyšování hladin androgenů u dívek i u chlapců a spolupodílí se na rozvoji akné. Tvorba mazu může být provokována i vnějšími vlivy. Snaha nadměrně čistit mastnou pleť především přípravky s vyššími koncentracemi etanolu vede k zvýšení tvorby mazu a zhoršení stavu. Tvorbu mazu mohou podporovat některé činnosti – pobyt v ve velmi teplém vlhkém prostředí, práce s ropnými deriváty, chemické provozy nebo léky (anabolické steroidy). S věkem se aktivita mazových žláz snižuje. Kolem 60tého roku trpí mastnou pleť jen 7% žen, oproti 30tého roku, kdy je zastoupení až 27%.

Typické projevy:

Pleť se leskne, póry jsou rozšířené a bývají často plné. Kůže být i zvýšeně podrážděná, zejména kolem nosu. V některých případech se mohou objevovat mastné šupiny především v obočí a v nosoretních rýhách (proklik na Seboroická dermatitida). Mastná pokožka mývá lepší tonus než kůže suchá a známky stárnutí pleti se u ní projevují později. Velmi mastná pleť může být stejně tak jako suchá pleť zvýšeně citlivá a platí pro ni některé zásady ošetření citlivé pleti.

Typický věk:

od nástupu puberty do menopauzy

Převažující pohlaví:

obě pohlaví shodně

Rizikové faktory:

vrozeně zvýšený počet mazových žláz, zvýšené hladiny androgenních hormonů, zejména testosteronu, pracoviště se zvýšenou teplotou a vlhkostí – kuchyně, prádelny, čistírny, bazény, fitness, kadeřnictví, kosmetické služby, pracoviště chemických provozů s organickými rozpouštědly, opravy motorových vozidel a strojů, nevodně zvolená kosmetika – nadměrně odmašťující přípravky, strava – ostrá a tučná jídla.

Léčba:

Mastnou pleť bez známek jiného onemocnění není nutné léčit. Léčí se až projevy, které se nadměrným promaštěním souvisejí – seborea, zvýšená citlivost, lupy ve vlasech, akné. Pokud potřebujete vyšetřit kůži na aktivitu mazových žláz nebo se poradit se Vaší mastnou pletí, můžete kontaktovat naši ambulanci SynCare.

Kosmetická péče:

Mastnou pleť vždy šetrně čistíme. Vyhýbáme se nadměrnému množství etanolu v přípravcích. Vhodné je SynCare Tonikum zmatňující, pleť můžeme zjemnit Peeling gelem a následně aplikovat vhodná séra, která snižují tvorbu mazu – SynCare sérum adstringentní nebo Micro Ampules Anti sebum. Pro důkladnější čištění mastné kůže používáme Čisticí masku nebo Změkčující masku. U velmi mastné pleti i se známkami seborei je vhodné použít SynCare Práškovou Thermo masku, která čistí velmi hloubkově, ale je vhodnější spíše pro salonní péči, doporučujeme používat 1 krát za 14 dnů. Mastná pleť působí někdy výrazně zhrubělým dojmem, dobrého efektu dosáhneme při ošetření maskami z alginátu (z mořských řas). Doporučujeme Syncare Mořskou alginátovou masku zjemňující s chlorofylem. Zvláštní pozornost vyžaduje použití krémů. Obecně platí, že mastná pleť tvoří dostatečné až nadbytečné množství mazu a není nutné ji "zásobovat" dalšími tukovými složkami. Proto vždy volíme krémy lehčí, emulze oleje ve vodě, které se snadno vstřebávají a neucpávají póry. V letním období při teplotách nad 15° C není nutné přes den aplikovat na suchou pleť krém a postačí SynCare Gel s olivovým olejem, popřípadě je pro mladistvou mastnou pleť vhodný SynCare GlycoRETINAL +C creame nebo Sebunorm krém, které dlouhodobě omezují tvorbu mazu a zjemňují pleť. Pro profesionální kosmetickou péči u mastné pleti jsou vhodné i ovocné kyseliny, viz peeling.