Chcete více informací? Zaregistrujte se nebo se přihlaste.

Suchá a dehydrovaná pleť

Suchá a dehydrovaná pleť

Příčiny:

Suchá a dehydrovaná pleť je zapříčiněna spíše než nedostatkem vody, nedostatkem látek, které vodu v kůži poutají. Suchost pokožky může být získaná nebo vrozená a bezprostředně souvisí se schopností kůže poutat vodu. Ta je zajištěna třemi navzájem propojenými mechanizmy. Prvním je přítomnost vodu poutajících složek typu kyseliny hyaluronové, kolagenu nebo kyseliny pyrolidon karboxylové především v druhé vrstvě kůže – ve škáře. Další reprezentují několika vrstvé tuky především typu ceramidů nebo lipoidy typu cholesterolu uspořádané pod rohovou vrstvu pokožky. Třetím významným faktorem je aktivita mazových žláz, které produkují povrchový kožní maz. Hranice mezi ještě "běžnou" suchostí kůže a již chorobným stavem je vyznačena neostře. Tam, kde se projevům suché kůže (šupinatění, matný vzhled, prázdné póry, začervenání) přidávají i známky zánětu (silnější zarudnutí, svědění, otok, praskání kůže, porucha rohovění aj.), hovoříme o patologické suchosti kůže, která je často spojena s chorobami jako je atopická dermatitida nebo lupénka. Především kožních ochranný tukový film tvoří i ochrannou bariéru před průnikem cizorodých látek. Pokud tato ochrana chybí, kůže reaguje nadměrně na potenciálně dráždivé složky prostředí. To je jedna z cest vedoucí ke vzniku citlivé pleti. U osob se sklonem k suchosti pleti se dříve projevují známky stárnutí kůže (viz zralá pleť). Suchá pokožka je v některých případech běžným fyziologickým stavem. Tak je tomu například u dětí (viz dětská pleť), u kterých jsou mazové žlázy relativně málo aktivní, avšak jsou vyváženy vnitřními faktory, které dokáží poutat vodu v pleti. S postupujícím věkem ubývá v kůži látek, které poutají vodu. Kolem 70. roku představuje jejich redukce až 1/4 původního množství. V takovém případě hovoříme o fyziologické suchosti kůže seniorů (viz zralá pleť).

Typické projevy:

Matný vzhled, póry jsou jemné až nezřetelné. Pleť může být lehce ochablá zvláště v pozdějším věku. Pokud je citlivá, objevují se zpravidla i rozšířené cévky (odkaz rosacea) a nesnášenlivost k řadě kosmetických přípravků. Při vystupňovaných problémech se může objevovat i praskání pokožky (zejména na rukou) a dráždění přecházející i v chronický stav.

Typický věk:

jakýkoli věk, nejčastěji v dětství a v seniorském věku

Převažující pohlaví:

obě pohlaví shodně

Rizikové faktory:

vrozená dispozice, práce s vysušujícími látkami (stavební materiály, silné kyseliny nebo zásady, organická rozpouštědla, prašné prostředí, křída). Rovněž nevodně volená kosmetika může přispět k suchosti pleti. Vylučujeme především mýdla s vysokým obsahem glycerinu, přípravky s etanolem nebo s vysokým obsahem vody bez odpovídajících tukových složek – gely a gelokrémy.

Léčba:

ošetření suché pleti náleží k domácí kosmetické péči nebo do rukou kosmetičky. Lékař léčí až patologické stavy typu atopické dermatitidy nebo lupénky. Bližší informace také v ambulanci Syncare.

Kosmetická péče:

Základem je pravidelná denní kosmetická péče o suchou a dehydrovanou pleť. Platí zásada, že kůži ošetřujeme kdykoli cítíme suchost. Vzhledem k tomu, že suchá pokožka je často i citlivá, doporučujeme nejdříve vyzkoušet vzorky. SynCare nabízí od většiny výrobků vzorky. Velmi vhodné pro ošeření suché kůže jsou přípravky s obsahem rostlinných olejů s vysokým obsahem kyseliny gama-linolenové. K nim patří především sojový nebo pupálkový olej. Přípravky řady SynCare SEBUCEL tyto oleje obsahují - Sebucel krém a Sebucel tělové mléko.