Chcete více informací? Zaregistrujte se nebo se přihlaste.

Opar

Opar

Typické projevy:

Virus postihuje kůži, sliznici i rohovku oka. Existují dva typy. Typ I je zodpovědný za opary rtů a sliznic, typ II zodpovídá za opar genitálu a dalších partií dolní poloviny těla. Charakteristické jsou puchýřky, které jsou zpočátku čiré a postupně se mléčně zakalí. Puchýřky postupně splývají, prasknout a vzniká na nich strup. Proces hojení oparu v závislosti na jeho lokalizaci trvá do 14 dnů. Nejčastěji se vyskytuje opar rtů, sliznice úst, dásní nebo rohovky. Zejména opar rohovky představuje riziko pro možnost vzniku jizvy. Mimo předchozí dva typy stojí pásový opar, který je způsobován virem shodným s virem neštovic. Do těla se dostává vdechnutím a šíří se do periferních nervů. Pak se objeví kožní příznaky v místě postižení příslušného nervu. Na kůži vznikají puchýřky, které jsou větší než u klasického oparu. Onemocnění je bolestivé a často se hojí do depigmentovaných jizviček během 2 až 3 týdnů. Důležité je zabránění šíření infekce.

Léčba:

Zcela spolehlivý lék neexistuje ani na běžné opary. Ve většině případů na opary typu I a II je účinný acyklovir (Herpesin, Zovirax aj.) ve formě krému nebo oční masti. U závažnějších projevů nebo u pásového oparu se užívá v tabletách, případě je podáván injekčně. Pokud máte problém s opary, můžete kontaktovat ambulanci SynCare

Kosmetická péče:

Některé éterické oleje mají prokázaný virucidní účinek proti viru působícím mimo jiné opary rtů. Patří k nim čajovníková silice nebo mátová silice. Hojení stavů, kdy se objeví na ložisku oparu ret, podporuje Neoderm krém.

Související přípravky