Chcete více informací? Zaregistrujte se nebo se přihlaste.

Co bychom měli vědět o periorální dermatitidě

Co bychom měli vědět o periorální dermatitidě

Periorální dermatitida je kožní choroba, která stále vyvolává v řadách odborné i laické veřejnosti obavy. Ty částečně plynou z charakteru onemocnění, které mívá chronický průběh, a současně z faktu, že postiženy jsou viditelné části obličeje. Přitom klíč k řešení tohoto problému většinou spočívá v úpravě kosmetické péče, v režimových opatřeních a v dobře vedené léčbě.

Periorální dermatitida

Onemocění řadíme k obličejovým dermatózám spolu s akné, rozaceou nebo seboroickou dermatitidou. Postihuje častěji ženy, a to typicky ve věku 15–45 let. I když samotné onemocnění je dobře popsáno – viz dále –, jeho jednoznačná příčina nebyla dosud zjištěna.

Předpokládají se faktory genetické, které jsou dále ovlivněny prostředím. Důležitou infomací je, že, podobně jako všechny výše uvedené dermatózy, se jedná o onemocnění neinfekční. To znamená, že není přenositelné z člověka na člověka, a to ani v rámci kosmetické péče. Současně však platí, že vlastní kosmetické ošetření – salonní i domácí – může být významným faktorem, který se spolupodílí jak na vyvolání projevů choroby, tak na jejich zmírnění.

 dermatitida
Typické projevy kolem úst a nosu

Příčiny periorální dermatitidy

Léky: Nadměrné dlouhodobé používání přípravků s kortikoidy je na prvním místě rizikových faktorů. Na rozdíl od vžité představy, že tento problém se týká pouze kor- tikoidů aplikovaných na obličej, je třeba zdůraznit, že onemocnění mohou podpořit také kortikoidy perorální, inhalační nebo aplikované do nosu. Další rizikovou skupinou jsou pimekrolimus (např. Protopic nebo Elidel) nebo takrolimus. Obě skupiny léků mají imunomodulační účinky a jsou používány napříkald pro léčbu atopického ekzému. Proto jsou lidé s tímto onemocněním při léčbě těmito léky ve větším riziku k periorální dermatitidě.

Kosmetika: Na prvním místě bývají uváděny zubní pasty s obsahem fluoridů, a to především anorganických. Výzkumy ale současně ukazují, že rizikem je především jejich dlouhodobé používání několik měsíců. I proto se doporučuje zubní pasty střídat v režimu 2 měsíců fluorovaná, 3 měsíce bez fluoridů. Z kosmetických přípravků je doporučeno se vyhýbat složce izopropylmyristát a velmi mastným krémům. Rizikem je především kombinace hut- ných make-upů přes den s bohatými mastnými krémy.

Vnější prostředí: Periorální dermatitidu zhoršuje UV záření, horko a vítr. Rizikové je rovněž mechanické tření vousy partnera.

Další rizika: Na rozvoji onemocnění se podílí některé mikroorganizmy. Pravděpodobný vliv mají i hormonální faktory a určitá onemocnění – např. Crohnova choroba.

 

Projevy periorální dermatitidy

Na kůži jsou patrné červené hrbolky (papuly), ale i puchýřky (vezikuly) a zánětlivé vezikuly (papulopustuly). Nejčastěji je nacházíme okolo úst, ale mnohdy také okolo nosu, případně očí. Místa jsou napádně zarůžovělá až tmavě červená dle intenzity projevů. Bývá přítomné i olupování se svěděním různého stupně.

 

945 (1)

PERIODERM krém

  • Základní popis: PERIODERM krém (263) byl vyvinut především pro péči o pokožku se sklonem k periorální dermatitidě. Proto náleží do řady MediCARE, zaměřené na kosmetickou péči o hraniční stavy pleti. Periorální dermatitida je kožní onemocnění, které je často spojeno s nerovnováhou v zastoupení některých mikrobů na povrchu kůže a se sklonem k podraáždění pleti. I proto byla jednoduchost a účelnost složení jedním ze základních požadavků při vývoji. Krém obsahuje pouze jedenáct prověřených složek a jeho pH blízké 5,5. Typickou vlastností krému je snadná vstřebatelnost a současně nezanechává mastný film.

  • Komu je přípravek určen: PERIODERM krém (263) je doporučený pro kosmetickou péči o pokožku osob, u kterých se projevují známky periorální dermatitidy, a to nejen kolem úst, ale také nosu a očí. Současně je v těchto místech vhodný i pro citlivou podrážděnou pleť.

  • Použití: Lehce se vetře 2x denně na místa péče + lem 0,5 cm.

  • Balení: 30 ml dávkovač airless

  • Konzervační látky: chlorokrezol Přípravek je bez parfému.

  • Účinné látky: chlorokrezol, INCI: p-Chloro-m-Cresol – nespecificky působící antimikrobiální látka; glukonát zinečnatý a komplex hořčíku, INCI: Zinc Gluconate, Magnesium Aluminum Silicate – zklidňující složky.

Více informací 

Zpět na přehled článků