Chcete více informací? Zaregistrujte se nebo se přihlaste.

Jak pečovat o pleť při tropických vedrech

Jak pečovat o pleť při tropických vedrech

Opět přišly tropické dny

Jak účinně a dlouhodobě osvěžit a chránit pokožku při horkém počasí neboli správný čas pro HYDROGENIA osvěžující tonikum ve spreji

Proč je nadměrné teplo pro nás nebezpečné

Pokud se teploty zvyšují postupně, dokáže se naše tělo přizpůsobit. Avšak prudké zvýšení teploty během jednoho nebo dvou dnů, spolu s nedostatečnou ochranou před přímým slunečním zářením a často nedostatečný pitný režim mohou představovat závažný problém pro naše zdraví.

Teplo škodí, ale prudké změny teplot mohou zabíjet. Klimatizace – dobrý sluha, ale zlý pán

Kdo z nás by nezatoužil uniknou ze žáru horkého chodníku, rozpálené vozovky nebo prohřáté kanceláře. Pokud však nastavíme klimatizaci na rozdíl vyšší jak 8° stupňů, může vést prudká a náhlá změna teploty ke kolapsu. Dlouhodobým nežádoucím účinkem klimatizace jsou záněty dýchacích cest nebo zhoršení neurologických nebo ortopedických obtíží. Proto by rozdíl mezi teplotou klimatizovaného prostoru a venkovní teplotou neměl přesáhnout 8° C.

Kdo je nejvíce ohrožen vysokými teplotami

Ohroženi jsou především lidé s onemocněními srdce a cév, ale i osoby s metabolickými chorobami. Druhou kategorii představují děti a senioři. V těchto skupinách přijímáme opatření již od letních teplot nad 25° C ve stínu, u ostatních platí přiměřené zásady od 30° C. Bez rozdílu věku a onemocnění je vhodné omezit práci a zcela přes den vyloučit pobyt na přímém slunci při teplotách nad 35° C.

I opalování je za těchto okolností rizikem bez předchozí aklimatizace. Pokud není možné zajistit temperování pracovních prostor do 25° C, pak je nezbytné důsledně dodržovat pitný režim a zařazovat pracovní přestávky nejvýše po 4 hodinách. Při práci na slunci nebo namáhavé fyzické práci se tato doba zkracuje na 2 hodiny.

Pobývejte ve stíněných prostorách a mějte dostatečný přísun tekutin

Obecně se při teplotách nad 30° C nevystavujte přímému slunečnímu záření déle  jak 1 hodinu a zcela vylučte opalování mezi 11–15  hodinou. ,,Nejzdravější“ opalování v létě je mezi 9–11 hodinou. Nezapomínejte, že UVA proniká i před sklo a několik centimetrů pod hladinu vody. Ideální je stínění s dostatečnou cirkulací vzduchu (například mírný vánek).

Zpět na přehled článků