Chcete více informací? Zaregistrujte se nebo se přihlaste.

Akné

Akné

Příčiny:

Akné je onemocnění mazových žláz kůže. Příčin jejího vzniku je několik a vzájemně se kombinují. Důležitou roli hraje hormonální nerovnováha především androgenních hormonů, zvýšená míra rohovění vývodných cest mazových žláz, vedoucí k uzávěru mazové cesty, a zánět vznikající kolem komedonu.

Typické projevy:

dle stavu – od drobných komedonů (čelo, brada) až k zánětlivých splývajícím ložiskům. Akné se typicky objevuje v místech zvýšeného počtu mazových žláz, tj. na čele, bradě, nosu a v jeho okolí, dále na hrudi přibližně po úroveň dolní hranice hrudní kosti a na zádech po dolní úhel lopatky.

Typický věk:

13. až 25. rok. Akné se může vyskytnou v každém věku.

Převažující pohlaví:

bez rozdílu

Rizikové faktory:

akné v rodinné anamnéze, nevhodná vysušující nebo naopak nadměrně promašťující kosmetika, intenzivní opalování, některé léky, nevhodná dekorativní kosmetika (komedogennost)

Výživa:

Má menší vliv, než se dříve předpokládalo. U osob se sklonem k akné jsou provokujícím faktorem čokoláda nebo kakao, ostrá jídla, tučná jídla. Samostatně akné vyvolat nemohou.

Léčba:

antimikrobiální – antibiotika, chemoterapeutika, komedolytika a keratolytika – deriváty vitaminu A, kyselina azelaová. Lečbu akné by měl vždy vést zkušený dermatolog. Bližší informace také na

Kosmetická péče:

Akné není onemocnění plynoucí z nedostatečného čištění pokožky. Naopak – nadměrné čištění může vést k reaktivní zvýšené tvorbě mazu. Zcela se vyhýbáme kosmetice s vysokým obsahem – nad 7% - etanolu, dále glycerinovým mýdlům nebo mastným krémům. Důležité je, aby používaná kosmetika neobsahovala komedogenní složky. Rovněž Vaší pozornosti doporučujeme publikaci Nebojte se své akné autorky doc. MUDr. Jarmily Rulcové, CSc.

Doplňující kosmetická péče po léčbě:

Akné je onemocnění, které, pokud je provázeno závažnějšími projevy, může být spojeno s tvorbou různých typů jizev nebo poruchou pigmentace. Právě v této úrovni je důležitá spolupráce lékař – kosmetička – pacient. Postupy jako je AHA peeling ovocnými kyselinami, dermarollerovou mezoterapií, karboxyterapií nebo přípravkem proti jizvám vedou k uspokojivému efektu, kdy se potlačí nejen projevy akné, ale pleť vyhlíží dobře i po estetické stránce.