Chcete více informací? Zaregistrujte se nebo se přihlaste.

Akné

Akné

Příčiny: Akné je onemocnění mazových žláz kůže. Příčin jejího vzniku je několik a vzájemně se kombinují. Důležitou roli hraje hormonální nerovnováha především androgenních hormonů, zvýšená míra rohovění vývodných cest mazových žláz, vedoucí k uzávěru mazové cesty, a zánět vznikající kolem komedonu.

Typické projevy: dle stavu – od drobných komedonů (čelo, brada) až k zánětlivých splývajícím ložiskům. Akné se typicky objevuje v místech zvýšeného počtu mazových žláz, tj. na čele, bradě, nosu a v jeho okolí, dále na hrudi přibližně po úroveň dolní hranice hrudní kosti a na zádech po dolní úhel lopatky.

Typický věk: 13. až 25. rok. Akné se může vyskytnou v každém věku.

Převažující pohlaví: bez rozdílu

Rizikové faktory: akné v rodinné anamnéze, nevhodná vysušující nebo naopak nadměrně promašťující kosmetika, intenzivní opalování, některé léky, nevhodná dekorativní kosmetika (komedogennost)

Výživa: Má menší vliv, než se dříve předpokládalo. U osob se sklonem k akné jsou provokujícím faktorem čokoláda nebo kakao, ostrá jídla, tučná jídla. Samostatně akné vyvolat nemohou.

Léčba: antimikrobiální – antibiotika, chemoterapeutika, komedolytika a keratolytika – deriváty vitaminu A, kyselina azelaová. Lečbu akné by měl vždy vést zkušený dermatolog. Bližší informace také na [/medical/intro]

Kosmetická péče: Akné není onemocnění plynoucí z nedostatečného čištění pokožky. Naopak – nadměrné čištění může vést k reaktivní zvýšené tvorbě mazu. Zcela se vyhýbáme kosmetice s vysokým obsahem – nad 7% - etanolu, dále glycerinovým mýdlům nebo mastným krémům. Důležité je, aby používaná kosmetika neobsahovala [/komedogenni_vlastnosti_surovin.pdf|komedogenní složky]. Rovněž Vaší pozornosti doporučujeme publikaci [/obchod/nebojte-se-sve-akne|Nebojte se své akné] autorky doc. MUDr. Jarmily Rulcové, CSc.

Doplňující kosmetická péče po léčbě: Akné je onemocnění, které, pokud je provázeno závažnějšími projevy, může být spojeno s tvorbou různých typů jizev nebo poruchou pigmentace. Právě v této úrovni je důležitá spolupráce lékař – kosmetička – pacient. Postupy jako je [/obchod/aha-glycohyal-omlazujici-peeling-ovocnymi-kyselinami|AHA peeling ovocnými kyselinami], [/dermarollerova-mezoterapie|dermarollerovou mezoterapií], [/karboxyterapie|karboxyterapií] nebo [|přípravkem proti jizvám] vedou k uspokojivému efektu, kdy se potlačí nejen projevy akné, ale pleť vyhlíží dobře i po estetické stránce.