Chcete více informací? Zaregistrujte se nebo se přihlaste.

Keloidy

Keloidy

Typické projevy:

Jizvy tohoto typu mají tendenci se tvořit ještě dlouho po zahojení rány. Jejich vznik způsobuje masivní nadprodukce vláken pojivové tkáně - ta pak přerůstá ránu i do okolí na zdravou kůži jako klepeta kraba. Keloidy nejčastěji postihují dívky a mladé ženy, tvoří se také často na místech s vysoky´m napětím kůže. Tendence k tvorbě keloidů by´vá dědičná. Keloidy se vyskytují desetkrát častěji u lidí s jinou než bílou barvou kůže. Keloidní jizvy jsou velmi časté u dívek, které si rozškrábaly aknozní ložiska a hojení rány probíhalo nerovnoměrně. K typicky´m lokalizacím patří obličej a ramena. Keloidní jizvy mají tendenci vznikat znovu. Dělení typů jizev je celá řada. Někteří autoři dělí jizvy na hyperplastické (koloidní a hypertrofické a hypolastické – např. po neštovicích.)

Typický věk:

všechny věkové kategorie

Převažující pohlaví:

bez rozdílu

Rizikové faktory:

genetická dispozice, špatná péče o kůži při stavech, u kterých existuje riziko jizvení (akné, kožní infekce, pooperační stavy, úrazy)

Léčba:

Nejlepší léčbu je zábrana vzniku jizev. Pokud již k nim dojde, mělo by se začít s jejich léčbu ihned, jakmile to stav dovolí. Starší jizvy se potlačují obtížněji. U keloidních a hypertrofických jizev se osvědčuje injekční aplikace CO2 do jizvy (karboxyterapie) za současného změkčování jizev speciálními přípravky. Experimentuje se rovněž s injekční aplikací kortikosteroidů nebo s kyselinou retinovou. Hypotrofické jizvy vyžadují zcela jiný způsob léčby. Kožní tkáň zde chybí a pomocí metody lékařské dermarollerové mezoterapie lze organizmus "donutit", aby vytvořila novou kůži. Pokud máte problém s jizvami, můžete kontaktovat ambulanci SynCare.

Kosmetická péče:

Jizvy patří k těm typům stavů na pleti, které v mnoha případech lze úspěšně řešit i v rámci kosmetické péče. Masáž hypertrofických a keloidních jizev pomocí přípravku Keloderm gel dosáhnete změkčení jizvy a zmenšení její velikost. U hypotrofických jizev doporučujeme podstoupit kosmetickou dermarollerovou mezoterapii, která může být provedena i v certifikovaných kosmetických salonech. Seznam ambulancí a kosmetických salonů s oprávněním provádět tento zákrok najdete v seznamu salonů.