Chcete více informací? Zaregistrujte se nebo se přihlaste.
Problémy pleti
Nadměrné pocení se odborně označuje jako hyperhidróza. Pot je tvořen dvěma typy žláz. Malými ekrinními a velkým apokrinními žlázami. Zatímco malé potní žlázy jsou rozptýleny po celém povrchu těla (s výjimkou nehtového lůžka, retní červeně nebo části zevních ženských pohlavních orgánů) a jsou jich přibližně 3 miliony, větší apokrinní žlázy se nacházejí především v podpaží, kolem řitního otvoru a v prsních bradavkách. Tyto žlázy se postupně aktivují vlivem hormonů až v průběhu puberty. Protože významným obsahem jejich hustého sekretu jsou tuky, které jsou na povrchu kůže rozkládány bakteriemi, vzniká často nepříjemný zápach.
Hranice mezi ještě normálním a již nadměrným pocením není vyznačena ostrým přechodem. Každým z nás je vnímána individuálně. Nejčastěji je postiženo podpaží, dlaně a plosky. Pokud i při běžné denní aktivitě je pocení viditelné na oblečení a výměna oděvu je nezbytná i v průběhu dne, jedná se nejen o medicínský, ale i psychologický a společenský problém. Pot může kůži dráždit a často se vyvíjí iritační dermatitida (https://www.syncare.cz/problemy-pleti/citliva-plet) , případě se rozvíjí mikrobiální zánět . Postižena mohou být i chodidla, které se často setkáváme s mykózami – lidově „plísně“. (https://www.syncare.cz/problemy-pleti/plisne). Nadměrné pocení může doprovázet i některá onemocnění. Jedná se například o určitá infekční onemocnění, diabetes (cukrovka), nadměrnou aktivitau štítné žlázy, některá nádorová nebo neurologická onemocnění. Rovněž léky mohou podporovat tvorbu potu. Patří k nim některé látky ze skupiny SSRI antidepresiv nebo část léků proti zvracení.
dospělost, období nástupu menopauzy
bez rozdílu pohlaví
Nelze identifikovat jednoznačné rizikové faktory. Pokud je nadměrné pocení součástí některého onemocnění, je nezbytná jeho léčba. Při podezření na vyvolání nadměrného pocení v důsledku léčby je nezbytné konzultovat s lékařem možnosti úpravy medikamentózní terapie.
Konzervativní léčba: Cílem je snížení nadměrné tvorby potu. Používají se léčivé přípravky, zpravidla na bázi hlinitých solí. Bylo prokázáno, že obsah hliníku v antiperspirantech nezvyšuje riziko vzniku karcinomu prsu (1), jak naznačovaly některé starší studie. Další možností léčby je iontoforéza. V současné době je nejčastěji využívanou konzervativní léčebnou metodou aplikace botulotoxinu A. Látka se aplikuje jak do oblastí podpaží, tak na kůži dlaní a plosek. (http://www.dermatologie-syncare.cz/btx-proti-poceni ) Díky předcházejícímu povrchovému znecitlivění je zákrok prakticky bezbolestný. Botulotoxin blokuje na 4 až 7 měsíců povely, které předávají nervová vlákna potní žláze. V důsledku toho se pot netvoří nebo jen velmi omezeně. Studie prokazují, že opakovaná aplikace botulotoxin A proti nadměrnému pocení prodlužuje účinek léčby. (2)
Chirurgická léčba: První metodou volby je operační (endoskopicky nebo klasicky) přetětí části hrudních autonomních nervových ganglií. Druhým způsobem je liposukce tkáně v podpaží. Někdy se oba postupy kombinují.
Nadměrné pocení lze často úspěšně omezit kosmetickými antiperspiranty které, kromě pocení, často regulují i nepříjemný zápach a působí současně jako deodoranty. Značka SynCare vyvinula Antipespirant Soft Body Roll-on ((https://www.syncare.cz/obchod/antipespirant-soft-body-roll-on),, který neobsahuje soli hliníku ani etanol. Jeho působení je založené na přítomnosti soli zinku a extraktu třezalky tečkované. Současně je v něm obsažena antimikrobiální složka, která omezuje tvorbu bakterií, rozkládajících maz na pachově nepříjemné látky, případně mikrobů, které se podílejí na rozvoji podráždění pokožky. Antiperspiranty musí být vždy nanášeny na suché a čisté místo. Zbytkový pot, maz nebo vlhkost snižují jejich účinnost.
(1) Crit Rey Toxicol, 2014, 44, p. 1-80
(2) J Dtsch Dermatol Ges., 2015, 13(8), p. 799-805