Chcete více informací? Zaregistrujte se nebo se přihlaste.

Pocení nadměrné

Pocení nadměrné

Příčiny:

Nadměrné pocení se odborně označuje jako hyperhidróza. Pot je tvořen dvěma typy žláz. Malými ekrinními a velkým apokrinními žlázami. Zatímco malé potní žlázy jsou rozptýleny po celém povrchu těla (s výjimkou nehtového lůžka, retní červeně nebo části zevních ženských pohlavních orgánů) a jsou jich přibližně 3 miliony, větší apokrinní žlázy se nacházejí především v podpaží, kolem řitního otvoru a v prsních bradavkách. Tyto žlázy se postupně aktivují vlivem hormonů až v průběhu puberty. Protože významným obsahem jejich hustého sekretu jsou tuky, které jsou na povrchu kůže rozkládány bakteriemi, vzniká často nepříjemný zápach.

Typické projevy:

Hranice mezi ještě normálním a již nadměrným pocením není vyznačena ostrým přechodem. Každým z nás je vnímána individuálně. Nejčastěji je postiženo podpaží, dlaně a plosky. Pokud i při běžné denní aktivitě je pocení viditelné na oblečení a výměna oděvu je nezbytná i v průběhu dne, jedná se nejen o medicínský, ale i psychologický a společenský problém. Pot může kůži dráždit a často se vyvíjí iritační dermatitida (https://www.syncare.cz/problemy-pleti/citliva-plet) , případě se rozvíjí mikrobiální zánět . Postižena mohou být i chodidla, které se často setkáváme s mykózami – lidově „plísně“. (https://www.syncare.cz/problemy-pleti/plisne). Nadměrné pocení může doprovázet i některá onemocnění. Jedná se například o určitá infekční onemocnění, diabetes (cukrovka), nadměrnou aktivitau štítné žlázy, některá nádorová nebo neurologická onemocnění. Rovněž léky mohou podporovat tvorbu potu. Patří k nim některé látky ze skupiny SSRI antidepresiv nebo část léků proti zvracení.

Typický věk:

dospělost, období nástupu menopauzy

Převažující pohlaví:

bez rozdílu pohlaví

Rizikové faktory:

Nelze identifikovat jednoznačné rizikové faktory. Pokud je nadměrné pocení součástí některého onemocnění, je nezbytná jeho léčba. Při podezření na vyvolání nadměrného pocení v důsledku léčby je nezbytné konzultovat s lékařem možnosti úpravy medikamentózní terapie.

Léčba:

Konzervativní léčba: Cílem je snížení nadměrné tvorby potu. Používají se léčivé přípravky, zpravidla na bázi hlinitých solí. Bylo prokázáno, že obsah hliníku v antiperspirantech nezvyšuje riziko vzniku karcinomu prsu (1), jak naznačovaly některé starší studie. Další možností léčby je iontoforéza. V současné době je nejčastěji využívanou konzervativní léčebnou metodou aplikace botulotoxinu A. Látka se aplikuje jak do oblastí podpaží, tak na kůži dlaní a plosek. (http://www.dermatologie-syncare.cz/btx-proti-poceni ) Díky předcházejícímu povrchovému znecitlivění je zákrok prakticky bezbolestný. Botulotoxin blokuje na 4 až 7 měsíců povely, které předávají nervová vlákna potní žláze. V důsledku toho se pot netvoří nebo jen velmi omezeně. Studie prokazují, že opakovaná aplikace botulotoxin A proti nadměrnému pocení prodlužuje účinek léčby. (2)

Chirurgická léčba: První metodou volby je operační (endoskopicky nebo klasicky) přetětí části hrudních autonomních nervových ganglií. Druhým způsobem je liposukce tkáně v podpaží. Někdy se oba postupy kombinují.

Kosmetická péče:

Nadměrné pocení lze často úspěšně omezit kosmetickými antiperspiranty které, kromě pocení, často regulují i nepříjemný zápach a působí současně jako deodoranty. Značka SynCare vyvinula Antipespirant Soft Body Roll-on ((https://www.syncare.cz/obchod/antipespirant-soft-body-roll-on),, který neobsahuje soli hliníku ani etanol. Jeho působení je založené na přítomnosti soli zinku a extraktu třezalky tečkované. Současně je v něm obsažena antimikrobiální složka, která omezuje tvorbu bakterií, rozkládajících maz na pachově nepříjemné látky, případně mikrobů, které se podílejí na rozvoji podráždění pokožky. Antiperspiranty musí být vždy nanášeny na suché a čisté místo. Zbytkový pot, maz nebo vlhkost snižují jejich účinnost.

(1) Crit Rey Toxicol, 2014, 44, p. 1-80
(2) J Dtsch Dermatol Ges., 2015, 13(8), p. 799-805

Související přípravky