Chcete více informací? Zaregistrujte se nebo se přihlaste.

Periorální dermatitida

Periorální dermatitida

Příčiny:

Onemocnění představuje soubor zánětlivých kožních změn především kolem úst (periorální dermatitida), kolem očí (periorbitální dermatitida), případně kombinované postižení zasahující i nosoretní rýhy a tváře/líce. Typické je vynechání úzkého proužku kolem úst. Na obličeji může zarudnutí připomínat i křídla motýla, proto je u těžkých stavů vždy na místě vyšetření na lupus erytematides. Někdy se periorální dermatitida zaměňuje se seboroickou dermatitidou (odkaz seboroická dermatitida), avšak u periorální dermatitidy není nikdy zvýšené promaštění pleti. Jasná příčina onemocnění není zřejmá, ale zdá se, že hlavní roli hrají vnější faktory. Externí dráždění vede k poškození kožní bariéry a k následnému rozvoji mikrobiálního zánětu. Na kůži se postupně objeví drobné puchýřky a vezikulky, které mohou připomínat akné nebo i alergickou reakci. Dominující je vždy začervenání, později šupění a někdy i svědivost v místě postižení.

Typické projevy:

zarudnutí v místě postižení, šupění, drobné kožní morfy, svědění, vyblednutí kolem úst. Po odeznění zánětu se někdy objevují hyperpigmentace.

Typický věk:

malé děti, poté kolem 40. roku a více

Převažující pohlaví:

Mírně převažují ženy

Rizikové faktory:

periorální dermatitida je často vyvolána nevhodnou péči o pokožku. Trpí jí více osoby se suchou kůží, atopici, osoby pracující ve vysušujícím prostředí (stavebnictví, učitelky, chladírny) a malé děti. Kosmetika s vysokým obsahem vody bez vhodných látek, které ji v pleti mohou poutat, vyvolává u osob se suchou pletí bobtnání kůže a její poškození. Zubní pasty mají silný vysušující účinek a jejich zbytky kolem úst mohou působit periorální dermatitidu. Uvažuje se i o vlivu fluoru v některých jeho formách. Dlouhodobé užívání steroidů v mastech a krémech vede k poškození cirkulace krve v cévách, snížení výživy kůže a rozvoji zánětu. Kortikosteroidy sice krátkodobě opticky zlepšují stav pleti, ale při pravidelném dlouhodobém používání vyvolávají ochabnutí pokožky a známky periorální dermatitidy – syndrom letušek. V mnoha případech je periorální dermatitida zhoršena sluncem nebo chladem, neplatí to však ve všech případech.

Léčba:

vždy se snažíme najít vyvolávající příčinu – nadměrně parfémovaná kosmetika, nevhodná zubní pasta, vysušující a dráždivé přípravky a syndrom tak zvaného "přepečování" pleti. Při výrazných projevech zánětu kůže se aplikuji lokálně antibiotika nebo mentronidazol, popřípadě přípravky s ichtamolem. Nově se využívá isotretionoin nebo imunomodulační pimekrolimus a takrolimus. Léčbu vždy vede zkušený dermatolog. Bližší informace také v ambulanci Syncare.

Kosmetická péče:

S projevy periorální dermatitidy lidé žijí i roky a často si jejích známek jako první všimne až kosmetička v salonu. Při mírných projevech lze známky onemocnění dobře ovlivnit optimální kosmetickou péčí. Periorální dermatitida je ve většině případů výsledkem kombinace suché pleti a kožní intolerance. Vyloučíme všechny přípravky s obsahem lihu, s koncentrací glycerinu nad 10% (je-li ve složení krému glycerin hned na druhé místě za vodou, nepoužívat) a parfémovanou kosmetiku. Dáváme přednos výživnějším krémům (noční krém, denní krém, Sebucel krém nebo Neoderm krém), plet odličujeme šetrně (čisticí emulze, odličovač očí) a oplachujeme ji vlažnou vodou nebo tonizačními vodami (tonikum hydratační s chlorofylem, výživné tonikum). SynCare vyvinula speciální přípravkem pro péči o pokožku se sklonem k periorální dermatitidě z názvem PerioDERM. Tento prostředek působí přímo na několik příčin periorální dermatitidy a je velmi dobře tolerovaný.