Chcete více informací? Zaregistrujte se nebo se přihlaste.

Atopická dermatitida

Atopická dermatitida

Příčiny:

Genetický podmíněná dermatitida, kterou nelze vyléčit, ale často úspěšně udržovat v němém nebo klinicky přijatelném stravu. Příčinou je vrozený sklon reagovat nadměrnou imunitní reakcí na různé látky z okolního prostředí (alergeny). Po kontaktu atopika s alergenem nastává rychlá imunitní odpověď, která je často zprostředkovaná protilátkou typu IgE. To, kde se tento vrozený sklon (atopie) projeví, záleží na mnoha faktorech. Atopii s projevy kožními označujeme jako atopickou dermatitidu. Jinými místy jsou sliznice dutiny nosní, rohovka nebo dýchací cesty. Za nejvážnější projev atopie pokládáme bronchiální (průduškové) astma. Atopie se vyvíjí v proběhu života člověka a často se přemísťuje z jednoho orgánu na jiný. Pokud nás v dětství trápil atopický ekzém, v dospělosti to mohou být opakované záněty rohovky a spojivek nebo alergická rýma a kožní příznaky se mohou významně oslabit. Vnějšími alergeny bývají nejčastěji pyly, prach, peří, epitelie nebo některé potraviny (ořechy, bílkovina kravského mléka aj). Dosud ne zcela objasněný mechnizmus poté "přerozděluje" působení alergenu tak, že v některých případech se projeví jeho přítomnost reakcí na kůži, jindy na dýchací nebo na oční sliznici. V extrémních případech je reakce atopika na vnější alregen tak silná a rychlá, že vyvolá anafylaktický šok – například po bodnutí včelou. Tento stav může bez odpovídající první pomoci a intenzivní terapie končit i smrtí.

Typické projevy:

projevy atopické dermatitidy se s věkem mění. V kojeneckém věku domunuje postižení tváří – tzv. ouročky – začervenání se šuoinatěním až mokváním. Projevy přecházejí postupně na hlav, trup, končeniny. V dětském věku se atopická dermatitida "stěhuje" do loketních a podloketních jamek, na zápěstí, hřbety rukou nebo na šíji a horní části hrudníku. V dospělosti tato místa přetrvávají. V kůži dlouhodobě probíhá chronický zánět, který výrazně oslabuje kožní bariéru a vede je vzniku některých defektů. Typické jsou hyperpigmenatce po opakovaném zánětu. Někdy je přítomné výrazné svědění, které člověka probouzí i v noci. I když známky atopické dermatitody s věkem často ustupují, mohou se kdykoli znovu vrátit. Pozůstatkem prodělané akutní fáze je výrazně "seschlá" kůže, která vyžaduje trvalou péči. Pro kůži atopika jsou charakteristické určité diagnostické znaky, které však zde nemůže podrobně uvádět. Podrobnější informace najdete v brožuře Péče o suchou pleť.

Typický věk:

nejčastěji dětství, ale projevy mohou být ve všech věkových kategoriích.

Převažující pohlaví:

mírně převažují muži

Rizikové faktory:

Atopická dermatitida je geneticky vázané onemocnění. Její výskyt při vrozené dispozici nelze nikdy vyloučit. Při správných režimových a hygienických opatřeních však můžeme tuto chorobu udržovat s přijatelnými projevy nebo dokonce bez výraznějších příznaků. Ideální je, pokud nemocný zná své hlavní alergeny. Vyšetření provádí i naše ambulance. Nežádoucí jsou kosmetické přípravky s nadměrným množství vody bez hydratačních složek, parfémovaná kosmetika, přípravky s lihem, sprchování nebo koupele v horké vodě, glycerinová mýdla, neprodyšné oděvy, ve kterých může dojít k pocení a zapaření. Chladné, suché počasí stav zhoršuje. Snaha o nadměrnou hygienu a bránění dítěti v kontaktu s vnějším prostředím může být naopak následně provokujícím faktorem atopie.

Léčba:

Diagnózu a léčbu atopické dermatitidy vždy musí vést specializovaný lékař. Postupy se liší dle věku, intenzity a stádia onemocnění. V akutních fázích se používají moderní nefluorované kortikosteroidy doplněné o relipidační léčbu. Při bakteriálních infekcích se aplikují antibiotika nebo antomykotika. Součástí léčby jsou i tzv. konstituční kosmetické přípravky, které obnovují vláčnost, hydrataci a lipidaci kůže (Sebucel mléko, Sebucel krém a Neoderm krém). Moderní léčbu představují látky modulující imunitní reakci jinak než kortikosteroidy. K nim náleží některá imunosupresivní antibiotika. Bližší informace také v centru Syncare.

Kosmetická péče:

Na významu nabývá kosmetická péče především v chronickém nebo němém stádiu onemocnění, kdy je kůže suchá, může šupinatět a praskat. V této fázi je velmi důležitá pravidelná domácí péče. Ta spočívá především v hydrataci kůže a v obnově chybějícího povrchového tukového filmu. Příznivě působí především kosmetické mastné krémy a mléka typu voda v oleji s obsahem rostlinných olejů (sójový, pupalkový, slunečnicový), které obsahují kyselinu gama-linolenovou, která má prokázaný pozitivní význam. Dalšími vhodnými přípravky jsou prosteředky se změkčující a hydratační ureou nebo s protisvědivým polidokanolem. Nedílnou součástí domácí péče jsou režimová opatření – vzdušný oděv, zabrána pocení, používání syndetů (SENSITIVE Hydratační tělový šampón, SensiGyn mycí emulze) a koupele s hydrofilními oleji nebo ve slabých solných roztocích (Minerální sůl). Roli hraje i vhodná strava, vyhýbání se stresu a dlouhodobý pobyt u moře (Jadran, Mrtvé moře ...)