Chcete více informací? Zaregistrujte se nebo se přihlaste.

Strie

Strie

Příčiny:

Strie vznikají jako prasklinky kolagenních a elastických vláken tvořících součást podkoží. Objevují se zejména na exponovaných místech, kde dochází k náhly´m změnám napnutí kůže a podkoží. Jedná se zejména o oblast břicha, podbříšku, záda, prsa nebo stehna. Zatímco u žen je dominantní příčinou strií těhotenství nebo náhlá změna hmotnosti,u mužů se nezřídka objeví strie na zádech jako důsledek nesprávného cvičení a přetěžování v posilovně. Ošetření strií je komplikované a za nejdůležitější je pokládána prevence jejich vzniku nebo dalšího rozvoje.

Typické projevy:

V kůži vznikají zpočátku sytě červené pruhy, které časem blednou. Občas se udává zvýšená svědivost míst se striemi. Strie mohou doplňovat projevy tak zvané celulitidy (správně hyperlipotrofie).

Typický věk:

všechny věkové kategorie

Převažující pohlaví:

převažují ženy, výskyt u mužů však není zcela výjimečný

Rizikové faktory:

genetický defekt tvorby kolagenního vaziva, náhlá změny hmotnosti včetně těhotenství, zvýšené napnutí kůže prsou při laktaci, přetěžování kůže např. při posilování.

Léčba:

Je velmi obtížná. Platí, že čím dříve se s terapií začne, tím je naděje na úspěch větší. Experimentálně se zkouší injekční podávání kyseliny hyaluronové. Dobrých výsledků lze u nových strií dosáhnout pomocí metody lékařské dermarollerové mezoterapie, která obnovuje celistvost kožní tkáně. Pokud máte problém se striemi, můžete kontaktovat ambulanci SynCare.

Kosmetická péče:

Zaměřuje se především na prokrvující a vyživující masáž spolu s vmasírováváním kyseliny hyaluronové do pokožky. Výzkumy prokázaly, že doležitá je pravidelnost péče, kterou může zajistit profesionální kosmetická a domácí péče. Doporučené jsou pomůcky, které zvyšují efekt masáže a podporují její prokrvení, které je důležité pro obnovu normální kůže. Vhodná je kombinace přípravky StriHYAL a masážní pomůcky Massage roller.