Chcete více informací? Zaregistrujte se nebo se přihlaste.

Citlivá pleť

Citlivá pleť

Příčiny:

Citlivá pleť netvoří jednoznačný typ pleti. Senzitivní pokožkou může být pleť mastná i suchá, kůže dětí i seniorů. V mnoha případech nelze zcela odlišit subjektivní pocity klienta od objektivních známek dráždění. Citlivá pleť tak není stav, který musí být patrný při každém kosmetickém ošetření, ale často se projeví až po něm. Hranice mezi již abnormálně citlivou pleti a normou je individuální. Stav nepříjemných pocitů, které spojujeme s citlivostí, může být vyvolán i nevhodnou kosmetickou péčí nebo jiným drážděním pleti. Suchá pokožka, která je ošetřována přípravky s vysokým obsahem nevázané vody nebo například s etanolem, může reagovat začervenáním, svěděním a jinými nepříjemnými pocity, aniž by byla primárně citlivá. Podobně tomu může být u mastné kůže, která, pokud ji ošetříte mastným přípravkem, zmaceruje. Příklady vzniku podráždění bychom našli řadu i při péči o zralou nebo dětskou pleť. Průzkum, který v roce 2009 prováděla Ambulance estetické dermatologie SynCare prokázal, že u 52% osob, která uváděly, že mají citlivou pleť, chyběly objektivní známky citlivosti zjišťované pomocí standardizovaného dermatologického testu kyselinou mléčnou. U 30% osob bylo zjištěno, že citlivost pleti je pravděpodobně vyvolána nevhodnými kosmetickými přípravky a u 7% byla jako příčina určeno zaměstnání. Citlivá pleť není sama o sobě pletí alergickou, ale dlouhodobé alergické reakce, zvláště atopická dermatitida, zpravidla vedou ke zvýšení citlivosti pleti. Prokázanou objektivní citlivost pleti lze považovat za hranicí zdravé a již nemocné kůže. Tím spíše, že přesná příčina nemusí být nikdy zjištěna. Zatímco u kožních alergických reakcí pozorujeme zapojení složek specifických složek imunity, u prosté citlivosti tyto znaky chybí. Míra zvýšené citlivosti pleti může nabývat různé intenzity dle ročního období ale také psychického stavu postižené osoby. Za vystupňované projevy zvýšeně citlivé pleti pokládáme kontaktní iritační dermatitidu, která je vždy vyvolána aplikací nevhodné kosmetiky nebo jiné látky na zvýšeně vnímavou pleť. Citlivou pokožku lze rovněž "vypěstovat" nevhodnou péčí včetně stavů přepečování, nadměrným opalováním, mechanickým drážděním například při odstraňování komedonů nebo opakovanou aplikací dráždivých a vysušujících chemických látek. Některá místa kůže jsou svojí polohou a charakterem předurčena k tomu, aby byla přirozeně více citlivá – vnímavá k látkám a okolnímu prostředí. Platí to zejména o pokožce okolo očí, rtů, o intimních partiích a o kůži malých dětí. Při používání kosmetiky zvláště v těchto případech musíme dbát zvýšené opatrnosti. Zcela vylučujeme parfémovanou kosmetiku a přednost dáváme kosmetice bez konzervačních látek. Jako vhodné se jeví přípravky certifikované jako BIO bez konzervace, parfémů a syntetických barviv.

Typické projevy:

Pleť může být suchá i mastná, často se na ní objevují šupiny, bývá přítomné začervenání. Klient si často stěžuje na nesnášenlivost prakticky na všechny kosmetické přípravky, mívá pocity svědění, pálení, píchání až bodání. V mnoha případech se popisují jen tyto subjektivní vjemy bez viditelných známek dráždění na pleti. Jistým vodítkem může být nápadná bledost kůže, která často přechází rychle do začervenání například při změně teploty. Rozšířené cévky nejsou vodícím znakem citlivosti pleti. Nevhodné ošetření citlivé pleti může vést až k projevům kontaktní iritační dermatitidy, která se často zaměňuje za alergickou reakci. Při tomto stavu je místo aplikace dráždivého přípravku nápadně zarudlé, je přítomný otok, mohu se objevovat puchýřky. Kůže se hojí sloupnutím postižené tkáně. Projevy jsou vždy omezené pouze na místo aplikace. Pro stanovení citlivosti pleti nabízí SynCare přípravek SenziTest (proklik 920), který v krátkém čase určí, zda a v jaké míře je pokožka citlivá. Usnadní tak volbu správné kosmetické péče.

Typický věk:

jakýkoli věk, nejčastěji v mezi 20. a 30. rokem a dále v době nástupu menopauzy.

Převažující pohlaví:

mírně převažují ženy

Rizikové faktory:

vrozená dispozice, práce s dráždivými látkami (stavební materiály, silné kyseliny nebo zásady, organická rozpouštědla, prašné prostředí, křída). Nevodně volená kosmetika pro daný typ pleti. U citlivé kůže vždy pečlivě volíme přípravky na vlasy, dekorativní kosmetiku, vyhýbáme se parfémům a konzervačním látkám. Lepší je volit kosmetické přípravky v tubách a dávkovačích než v kelímcích. Je u nich menší pravděpodobnost vyšších koncentrací konzervačních látek.

Léčba:

Pokud je lékařem stanovena zvýšená citlivost pleti, pak se snaží určit její příčinu a omezit vyvolávající faktory. Při výskytu akutních projevů se znaky iritační dermatitidy se používají vysušující a zklidňující roztoky (např. Jarishův roztok), lokálně se podávají kortikosteroidní a antimikrobiální masti a krémy. Citlivá pleť bez známek citlivosti se neléčí. Pokud máte problém s velmi citlivou pletí, můžete kontaktovat ambulanci SynCare.

Kosmetická péče:

V mnoha ohledech je rovnocenná vlastní léčbě. Při stanovení diagnózy citlivé pleti je důležité vybrat si správě kosmetiku a vyvarovat se rizikovým postupům a látkám. Nezbytná je spolupráce lékař – kosmetička – kadeřnice – klientka/klient. Citlivá pleť má i další vlastnosti. Může být suchá, mastná, zralá atd. Kromě stanovení citlivosti SenziTestem (proklik 920) je vhodná cílená diagnostika pleti a stanovení alespoň množství povrchového mazu a hydratace. Centra, kde Vám provedou diagnostiku pleti, najdete v přehledu salónu a jsou označena ikonou diagnostický přístroj. Pro ošetření citlivé pleti platí zásada – méně je více. Pro výběr kosmetiky jsou vhodné vzorky, které je nezbytné zkoušet několik dnů - důležitá je opakovaná aplikace. Pokud si klientka vybere skupinu přípravků, které ji vyhovují, pak by měla být každá změna pečlivě zvážena. Citlivá pleť může být doprovázena projevy periorální dermatitidy, mastná citlivá pleť je často spojena se seboroickou dermatitidou. Při ošetření vlasů je nezbytné zvážit použití studených vln a prostředků pro trvalou úpravu vlasů. Vhodné jsou nedráždivé nevysušující šampony typu ProTRICHIX a SebuTRICHIX, pokud se objeví příznaky mazotoku (seborei) ve vlasech, které budou spojeny s tvorbou lupů, je vhodný SynCare ShampooDERM Šampon proti lupům. Při potlačení lupů ve vlasech časti mizí známky podráždění pleti. Při podrážděné kůži se známkami zarudnutí a rizikem mikrobiální infekce je vhodný PerioDERM krém. Pro dlouhodobou péči doporučujeme NICREAM krém, který se aplikuje ráno i večer. U velmi suché citlivé pleti je užiteční NEODERM krém, který se používá 2x denně po dobu 60 dnů a poté se doporučuje ho vystřídat například NICREAM krémem nebo SEBUCEL krémem. Zvláštním typem vyvolané citlivosti pleti je chrnicky podráždění pleť po holení. Rychlé zklidnění poskytuje Balzám po holení a dlouhodobé řešení často přinese Pánský výživný krém, který má biocertifikaci.