Chcete více informací? Zaregistrujte se nebo se přihlaste.

Spinaliom

Spinaliom

Typické projevy:

Druhý nejčastější kožní nádor. Má schopnost zakládat metastázy především do oblasti příslušných regionálních uzlin. Obvykle má vzhled tuhého vystupujícího lesklého pupenu v barvě kůže, který rychle roste (bazaliom roste velmi pomalu) a rozpadá se ve vřed, který ničí okolní tkáň. Typickými místy lokalizace jsou tváře, ušní boltce, čelo, nos, brada. Spinaliom postihuje často i přechodové části kůže a sliznice. Typickou lokalizací pro spinaliom u straších žen jsou zevní pohlavní orgány (vulva) nbeo oblast řitního otvoru.

Rizikové faktory:

Podobně jako u bazaliomu je důležitá fotoprotekce a vyhýbaní se nadměrnému opalování. Vyvarovat se je třeba rovněž opakovanému dráždění kůže nebo jiných sliznic chemickými látkami typů jako jsou složky tabáku. U žen vy vyššími věku je nezbytné vždy pečlivé gynekologické vyšetření i pro riziko karcinomu vulvy.

Léčba:

chirurgická, radioterapie, cytostatika. Časně zachycené spinaliomy kůže mají dobrou prognózu. Nejzávažnější jsou agresivní spinaliomy ženských vnějších pohlavních orgánů, které špatně reagují na léčbu a rychle metastázují.

Související přípravky