Chcete více informací? Zaregistrujte se nebo se přihlaste.

Bradavice

Bradavice

Typické projevy:

Rozlišujeme několik typů. Ploché bradavice se vyskytují zejména u dětí především na hřbetech rukou, na předloktí a obličeji. Jsou ploché a většinou hustě nepravidelně vyseté. Obyčejné bradavice více vystupují nad povrch kůže a mohou svým tvarem připomínat zrnko čočky. Barva je žlutohnědá až červená. Jsou typické pro děti, ale mohou se objevit i u dospělých především na hřbetech rukou, podél prstů, ale i na rtech. Na chodidlech na dlaních díky tlaku nemohou růst do výšky, zanořují se do kůže a mohou napodobovat kuří oka. Tyto bradavice jsou často velmi bolestivé. Posledním typem bradavic jsou fíčky neboli Condylomata accuminata. Postihují ženské a mužské pohlavní orgány. Jejich vznik a rozvoj podporuje nedostatečná hygiena. Mohou růst do podoby tvaru květáku nebo stopek. Často na povrchu mokvají. Svým vzhledem mohou napodobovat spninocelulární karcinom, viz zhoubné kožní nádory.

Léčba:

Obyčejné a ploché bradavice se odstraňují tekutým dusíkem, podofylinem, kyselinou retinovou nebo modifikovaným typem lihu. Nově lze použít i některé typy laserů, případně kauter. Fíčky se chirurgicky odstraňují nebo se použije podofylin. Pokud máte problém s bradavicemi, můžete kontaktovat ambulanci SynCare.

Kosmetická péče:

Bradavice jako onemocnění virového původu nelze běžnými kosmetickými prostředky odstranit. Důležitá v pravenci bradavic je hygiena kůže, pravidelné mytí, vhodná obuv, udržování čistoty zevních pohlavních orgánů. Dobře hydratovaná a zvláčněná kůže je méně náchylná k rozvoji těchto infekcí. Pro kosmetickou péči se doporučuje pro udržení vláčnosti kůže chodidel a pat SynCare PediCALX krém, rukou Sebucel LipoSkin tělové mléko. Pro hygienu intimních partií je vhodná SensiGYN mycí emulze. Viry způsobující bradavice jsou citlivé na přítomnost uhlačitanu vápenatého, který je ničí. Z tohoto důvodu lze použít i SynCare vyživující mořskou tělovou masku alginátovou, která působí i virucidně.

Související přípravky