Chcete více informací? Zaregistrujte se nebo se přihlaste.

Kruhy pod očima a otoky kolem očí

Kruhy pod očima a otoky kolem očí

Příčiny:

Okolí očí náleží k nejcitlivějším partiím pokožky. Tato oblast je místem styku kůže a sliznice oka. Pokožka očního okolí je tenčí v porovnání s jinými místy obličeje. Drobné kožní cévy v pokožce snadno prosvítají a biologické procesy v druhé vrstvě kůže (škáře) způsobují přirozenou změnu barvy pokožky kolem očí, a zejména pod očima. Proto jakákoliv aplikace kosmetického přípravku nebo postupu musí být činěna s vědomím nezbytné šetrnosti ošetření. Mnohdy se zaměňují tmavé kruhy pod očima a otoky okolo očí. I když se nezřídka tyto projevy kombinují, v mnoha případech existují samostatně. Otoky kolem očí jsou často způsobeny hromaděním tekutiny jak ve škáře, tak v podkoží. Příčinou bývá porucha odtoku lymfy z této oblasti. Současně ztenčení pokožky přispívá k zvýšené citlivosti pleti okolo očí. Dráždivé látky zde snadněji a rychleji pronikají do kůže. Popsaný stav se může stupňovat s věkem, ale je dán také vrozenými faktory. V některých případech mohou být tmavé kruhy pod očima nebo otoky okolo očí ovlivněny také vnitřními příčinami. Řadíme k nim například poruchy srážlivosti krve, dlouhodobě zvýšenou hladinu cholesterolu nebo poruchy funkce jater, případně vrozený sklon k křehkosti cévní stěny. Za určitých podmínek může vést k vzniku těchto poruch i stav trvalého podráždění kůže okolo očí, které nezřídka souvisí s periorbitální dermatitidou.

Typické projevy:

Postupně se na kůži kolem očí objevují změny barvy. Jsou patrné tóny žluté, hnědé a fialové. Je nezbytné odlišit změnu barvy dané průsvitností cév a poruchy způsobené rozkladnými produkty krevního barviva hemoglobinu nebo cholesterolu. Mohou být přítomné i otoky okolo očí, které se nejlépe diagnostikují pohmatem. Vznikne-li po tlaku konečkem prstů na kůže okolo očí důlek, který jen pomalu mizí, pak jsou přítomné i otoky.

Typický věk:

Kolem 35. roku a vyšší.

Převažující pohlaví:

mírně převažují ženy

Rizikové faktory:

vrozený sklon k praskání drobných cév, poruchy srážlivosti krve, poruchy metabolizmu cholesterolu, poruchy funkce štítné žlázy, kůže poškozená po nadměrném opalování, strava s vysokým podílem tuků.

Léčba:

Pokud je zjištěna souvislost s s vysokou hladinou cholesterolu nebo se srážlivostí krve, léčí se základní onemocnění. Pokud máte problém s tmavými kruhy okolo očí, můžete kontaktovat ambulanci SynCare.

Kosmetická péče:

V rámci kosmetické péče jsou vhodné přípravky, které omezují barevné změny v kůži očního očí a potlačují otoky okolo očí. SynCare Oftaxyl krém obsahuje složky chrysin, peptidy, vitamin C a hyroxysukcinimid, které působí přímo proti tmavým kruhům. Vhodná je i velmi šetrná, jemná masáž kolem očí, která by měla být pravidelná – ob den. Doporučujeme přípravek Oční gel 3v1 pro mikromasáž očního okolí. Oční gel 3v1 je určený také pro péči o pleť se sklonem k otokům kolem očí. Obsahuje borůvkový extrakt a kombinovanou francouzskou aktivní látku Eyeliss. Současně je u tohoto problému vhodná zvýšená poloha hlavy v průběhu odpočinku nebo při spánu. Oba přípravky lze kombinovat se SynCare Očním liftingovým sérem, které zvyšuje jejich účinek.