Chcete více informací? Zaregistrujte se nebo se přihlaste.
Problémy pleti
V rámci dětské pleti rozlišujeme čtyři typy. Kůže kojenců, kůže dětí předškolního věku, kůže dětí mladšího školního věku a kůže prebuberty. Jejich společným znakem je neukončený hormonální a imunologický vývoj, který ovlivňuje v jednotlivých obdobích i vlastnosti kůže. Svrchní část kůže – pokožka - se vyvíjí z vnějšího zárodečného listu - ektodermu. Postupně dochází ke vzniku cév a pojivové tkáně, která tvoří druhou část kůže – škáru. 5ti měsíční plod má již přídatné kožní části – vlasy a nehty. Stavba dětské kůže se přibližuje kůži dospělých. Rozdíly jsou předavším v aktivitě mazových žláz, intenzitě perspirace (pocení) nebo reaktivity na sluneční záření. Od narození až do dospělosti nastává postupná změna zastoupení kolagenu v kůži- Zatímco u dětí je vyšší podíl kolagenu typu III, který má vyšší schopnost poutat vodu a lepší elastické vlastnosti než kolagen I, který převládá v dospělosti. U malých dětí je snížená aktivita mazových žláz v důsledku ještě relativně nízkých hladin androgenních steroidních hormonů. Jak dítě spěje do puberty, vzrůstá hormonální aktivita a zvyšuje se produkce mazu. Třetím důležitým faktorem je citlivost dětské kůže vůči UV záření. Děti obecně rychleji hnědnou, protože schopnost pigmentových buněk melanocytů tvořit melanin je v dětský vyšší a také je větší ochota kůže uvolňovat již vytvořený zásobní melanin. To však neznamená, že kůže dětí je více chráněna před nežádoucími účinky UV záření. Naopak. Dětský organizmus je vnímavější k rizikovým vlivům UV záření. Spálení kůže v dětství může mít za následek vznik nádoru kůže především typu melanomu na zcela jiném místě a ve věku, který s dětstvím nikdo nespojuje. Dětská kůže má menší množství povrchové kožního tukového filmu, přesto je relativně dobře hydratována, což souvisí i s kolagenem III. O proti dospělým je dětská pleť citlivější a vnímavější k dráždivým složkám.
Menší množství povrchového mazu, dobrá elasticita, častý sklon k podráždění.
do 0. až 12. roků
obě pohlaví shodně
Ke každé dětské pleti se musíme chovat jako k potenciálně citlivé. Velmi vážíme použití kosmetických přípravků. Rizika představuje parfémovaná kosmetika nebo kosmetika s umělými barvivy. Dětskou pleť chráníme před UV zářením. Nevhodný je dlouhodobý pobyt v chlorovaných bazénech, v prašném nebo zakouřeném prostředí. Zvláštní pozornost je nezbytné věnovat oblékání. Mělo by být vzdušné tak, aby se dítě nadměrně nepotilo.
V dětském věku se často objevují typy onemocnění, které mohou člověka provázet celý život. K nim patří zejména poruchy tvorby pigmentu nebo atopická dermatitida, popřípadě jiné alergické stavy. V prepubertálním období se vzrůstající aktivitou mazových žláz se objevují první známky akné. Pokud potřebujete vyšetřit kůži Vašeho dítěte, můžete kontaktovat naši ambulanci SynCare.
K dětské kůži, především do mladšího školního věku, přistupujeme jako ke kůži suché a citlivé. Pokud to není nezbytné častěji, děti spíše sprchujeme teplou (ne horkou) vodou ob den. Vhodná jsou tekutá mírně kyselá mýdla typu syndetů – např. SynCare Sensitive Hydratatční tělový šampon nebo pro mytí intimních oblast a míst zapářky lze použít sensiGYN mycí emulze pro intimní hygienu. Pro ošetřování dětské pokožky volíme lehce mastnější přípravky. Doporučujeme SynCare Sebucel krém, Sebucel LipoSkin, Ochrannou emulzi. Na velmi suchou rozpraskanou kůži na menší plochy lze použít i Neoderm. Pro malé děti jsou vhodné i čisté rostlinné koupelové oleje. SynCare má v nabídce Bio olej do koupele dětský s měsíčkem, který je v BIO kvalitě. Při ošetření akné postupujeme dle doporučení uvedených v sekci akné. Cenné rady pro péči o dětskou suchou pokožku najdete také v publikaci Péče o suchou kůži.