Při objednání do 19. 12. 2024 včetně garantujeme odeslání do Vánoc.
Chcete více informací? Zaregistrujte se nebo se přihlaste.
Problémy pleti
Rty představují funkční hranicí mezi kůží obličeje a sliznicí dutiny ústní. Jedná se o vrozeně oslabené místo kontaktu dvou odlišných epitelů. I proto se zde poměrně často objevují záněty, které souhrnně označujeme jako cheilitidy. Zánět rtů je mnohdy způsobený dlouhodobým opakovaným pobytem na slunci bez vhodné UV ochrany. K dalším faktorům patří chlad, vítr, poranění rtů, včetně nevhodných protetických prací (výplně, rovnátka, snímatelné protézy…). Cheilitida může být také zapříčiněna dráždivými a alergizujícím látkami v kosmetice nebo mikroby. Onemocnění je v některých případech součástí projevů další choroby. Nejen proto je vhodné při podezření na chelitidu navštívit lékaře.
Aktinická cheilitida vzniká důsledku dlouhodobého působení UVB záření při opalováním. I proto je typická pro osoby středního a vyššího věku. Pozor – tento typ cheilitidy může vyústit v zhoubné nádorové onemocnění charakteru karcinomu.
U dětí se běžně objevuje angulární cheilitida, která se projevuje praskáním koutků úst a jejich zarudnutím. Vzniká často v důsledku narušení mikrobiální rovnováhy, ale vliv může mít i nedostatek vitaminů B a C nebo minerálu zinku a kyseliny listové (vitamin B9).
Ve všech věkových kategoriích se objevují infekční cheilitidy (virové, bakteriální, kvasinkové) nebo alergické a iritační cheilitidy, které jsou často zapříčiněny nevhodnou kosmetikou či dráždivými složkami stravy.
Bývá přítomný otok rtů různé intenzity a jejich zčervenání. Nemusí být (na rozdíl od klasické alergické reakce) v celé ploše rtů. Na rtech se objevují bělavé ztluštělé plošky, rty se postupně olupují, povrchově praskají a později jsou praskliny hlubší. Může se projevit bolest různé intenzity, pálení a svědění v oblasti rtů i kolem nich.
střední a vyšší věk
Dle dostupných údajů mírně převažují ženy, což může být ovlivněno obecně větším sklonem žen k opalování.
Jsou závislé na typu zánětu rtů – cheilitidě. K významným rizikovým faktorům řadíme nadměrné a dlouhodobé opalování, nedostatečný SPF (ochranný sluneční faktor) přípravku při opalování, alergizující a dráždivé látky, mikroby, mechanické dráždění rtů (např. rovnátka), zlozvyky olizování rtů a jejich cucání, dlouhodobý nedostatek vitaminů skupiny B (zejména kyseliny listové), vitaminu C a zinku. V neposlední řadě je nezbytné upozornit na zvýšené riziko cheilitid u kuřáků.
Měla by být vždy vedena lékařem nebo pod jeho dohledem. Dle typu cheilitidy jsou voleny zpravidla kombinace těchto postupů: důsledná fotoprotekce, světelná terapie, antimikrobiální terapie, imunoterapie, chirurgická léčba, úprava výživy.
Především u aktinické chelilitidy (v důsledku nadměrného opalování) je nevyhnutelná ochrana rtů velmi vysokým faktorem – SPF 50+. Důležitá je rovněž hydratace a zvláčnění rtů, které brání jejich olupování a praskání. Tato pravidelná péče může být spojena s doplněním látek jako je zinek, vitamin C, vitaminy skupiny B nebo kyseliny hyaluronové. Pro ošetření volíme spíše mírně mastnější, ochranné krémy. U dětí, v případě infekčních koutků, jsou vhodnější gely, které regulují kožní mikroflóru. V takovým případech lze použití i některé gelové přípravky, které mají antimikrobiální účinky na bakterie akné.