Chcete více informací? Zaregistrujte se nebo se přihlaste.

Vitiligo – primární depigmentace

Vitiligo – primární depigmentace

Příčiny:

Jednoznačná příčina není známa. Pravděpodobně se jedná o soubor více faktorů. V řadě případů jsou přítomny protilátky pro melanocytům nebo přímo proti melaninu. Roli hrají i toxické volné kyslíkové radikály, které ovlivňují melnogenezi. Vše nasvědčuje tomu, že se jedná o onemocnění geneticky podmíněné. Vitiligo se obtížně léčí, jen výjimečně nastane spontánní ústup.

Typické projevy:

Depigmentace kůže různého rozsahu. Ostře ohraničená ložiska – bílé skvrny v nichž mohou být zbytky pigmentu, okraje jsou často s nadměrnou pigmentací. Vitiligo se zvýrazňuje v letním období, kdy je okolní kůže více opálená. Postižení může být různé intenzity, zpočátku se objeví drobné depigmentace na jednom místě, které se postupně rozšiřují a zvětšují. Typickými místa vitiliga jsou obličej, hřbety rukou, předloktí, genitál. Fakticky se vitiligo může objevit kdekoli.

Typický věk:

děti i dospělí

Převažující pohlaví:

mírně převažují ženy

Rizikové faktory:

výskyt v rodině, sluneční záření, hormonální poruchy, protilátky proti melanocytům nebo tyrozináze, autoimunitní choroby, stres, melanotoxické látky

Léčba:

jedna z nejhůře léčitelných chorob tvorby pigmentu. Úspěšnost se pohybuje do 15%. Obecně platí, že časnější návštěva lékaře zvyšuje šance na vymizení příznaků. Základní strategií léčby je kombinace látek provokujících tvorbu pigmentu a UVA záření 315 – 380 nm (PUVA). V některých případech se úspěšně využívají kortikosteroidy a experimentálně i tacrolimus a pimecrolimus. Pokud Vás trápí hypopigmentace a vitiligo, můžete se objednat na vyšetření a léčbu v ambulanci SynCare. Bližší informace také v sekci Hypopigmentace, vitiligo.

Kosmetická péče:

Kosmetické ošetření vitiliga vychází ze dvou postupu. Pomocí enzymu SOD tlumíme aktivitu volných kyslíkových radikálů, které poškozují tvorbu melaninu. Repigmentační látky v přípravku Vitilan pomáhají obnovit tvorbu melaninu. Ošetření vyžaduje trpělivost, přesně stanovenou délku expozice UVA záření, absolutní ochranu před sluncem (viz Ultra protect SPF 50+) a vyloučení solárií. Alternativou je použití samoopalovacích přípravků, které však nevyvolávají normální pigmentaci a působí dočasně.

Související přípravky