Chcete více informací? Zaregistrujte se nebo se přihlaste.

Rosacea a rozšířené cévky

Rosacea a rozšířené cévky

Příčiny:

Rosacea je relativně rozšířené kožní onemocnění. Především ve stádiu kuperózy je dobře zvládnutelné při optimální kosmetické péče a režimových opatřeních. Neexistuje jedna konkrétní příčina, která k rosacei vede. Jisté je, že z klinického hlediska se jedná o poruchu proudění krve v drobných cévkách. Roli pravděpodobně hraje vrozený sklon k určité křehkosti cévek a snížená kapacita cév odvádět rychle z dané oblasti krev a nastává určité městnání. Stav opakovaného překrvení kůže na obličeji s neschopností rychle krev odvést vede později k trvalému poškození mikrocirkulace s poruchou řady funkcí kůže. Ta se stává méně odolná vůči některým nežádoucím mikroorganizmům s následnými projevy zánětu.

Typické projevy:

onemocnění prochází několika stádii. Zpočátku se objevují při náhlé změně teploty prchavé začervenání tváří nebo i nosu, které rychle mizí. Postupně se zarudnutí stává trvalejší a přidává se viditelná kresba drobných kožních cévek – kuperóza. Následně se objevují zánětlivé pustuly, které mohou imitovat ložiska akné (odtud akne rosacea). V konečném stádiu je kůže v místech rosacei viditelně poškozená, je zhrubělá se všemi předchozími známkami. U mužů se objevuje rinofym – jakoby oteklý, tmavě červený až fialový nos s výrazně rozšířenými póry.

Typický věk:

30. a více let.

Převažující pohlaví:

Mírně převažují muži

Rizikové faktory:

vrozená dispozice "křehkosti" cév, poruchy srážlivosti krve, zaměstnání s výraznými změnami teploty (řezníci, kuchařky, zemědělství), nadměrné pití alkoholu, kávy a kofeinových nápojů, ostrá jídla. Rosacea se výrazně zhoršuje po oslunění. Důsledná fotoprotekce je součástí léčby i preventivní kosmetické péče.

Výživa:

Je nezbytné se vyhýbat ostrým jídlům, alkoholu, kolovým a kofeinovým nápojům. Blíže vám o výživě poradíme v ambulanci Syncare.

Léčba:

antimikrobiální – antibiotika a antimykotika – erytromycin, tetracyklin, metronidazol. Součástí léčby je důsledná fotoprotekce. Léčbu rosacei ve stádiu projevů zánětlivých pustul by měl vždy vést zkušený dermatolog. Bližší informace také v ambulanci Syncare.

Kosmetická péče:

Projevy rosacei jsou kosmeticky dobře zvládnutelné do úrovně rozšířených cévek (kuperózy) bez projevů zánětlivých pustul. Ošetření se soustřeďuje na stažení rozšířených cévek, zabránění jejich dalšímu praskání a tím na zmírnění úrovně začervenání. Úspěch je závislý na dodržování doporučení včetně výživy a na pravidelné salonní a domácí péči. Intenzivní péče trvá 6 měsíců i déle a musí být doprovázena důslednou fotoprotekcí faktory od SPF 20 a výše. Samotné rozšířené cévky lze odstraňovat také některými typy laserů, IPL nebo epilační jehlou. IPL a laserové zákroky provádí také ambulance Syncare.