Chcete více informací? Zaregistrujte se nebo se přihlaste.

Lupénka

Lupénka

Příčiny:

Relativně častou chorobu, jejíž příčinou je porucha rohovění, reprezentuje lupénka (proriasis). Příčina onemocnění není známa a tak jako u většiny chorob je pravděpodobná souhra více faktorů. Uvažuje se o imunitním defektu a vliv některých poruch metabolizmu tuků a cukrů. U psoriatiků je vývoj buněk pokožky značně urychlen. Navíc se zrohovatělé zbytky buněk na povrchu kůže špatně odlučují. Vznikají tak typické psoriatické nánosy připomínající mapy. Aktuní lupénka vzniká nejčastěji jako reakce na prodělané horečnaté onemocnění dýchacích cest. Chronická lupénka označovaná odborně psoriasis vulgaris je onemocnění trvalé, ve většině případu dobře léčitelné, ale bez naděje na trvalé vyléčení.

Typické projevy:

Pro lupénku jsou typická predilekční místa (místa nejčastějšího výskytu). Patří k nim kůže loktů a kolenou, kůže v ovlasené části hlavy a spodní část zad k hýždím. Za klasické považujeme již výše popsané nánosy zbytků zrohovatělé kůže tvořící mapy. Při bližším prozkoumání zjistíme, že se jedná o drobné růžové až sytě červené puchýřky velikosti čočky, které mají na povrchu bílou šupinku, která po odstranění způsobí neparné prosáknutí krve. Později se lupénka může projevit na nehtech nebo může zapříčinit postižení malých kloubů prstů. Povyhojení ložiska se často na místě projeví depigmentace.

Typický věk:

první příznaky se objevují v dětství nebo v dospívání

Převažující pohlaví:

obě pohlaví shodně

Rizikové faktory:

vrozená dispozice, zanedbání péče o kůži s projevy lupénky.

Léčba:

Ve většině případů nepůsobí lupénka velké subjektivní potíže. Léčí se především akutní projevy. Z léčiv se využívají deriváty dehtu aplikované v mastech a specifické formy vitaminu D3, u forem s těžkým průběhem se používá cytostatikum metotrexát, popřípadě retinoidy. Při úporném svědění nacházejí uplatnění i kortikosteroidy. Moderní léčbu reprezentují tzv. biologika – cílené protilátky. Značný význam má fototerapie částí spektra UVA (PUVA) často v kombinaci s antipsoriatiky. Důležitý význam mají i lázeňské procedury (bahno, Mrtvé moře) a psychologická péče, jelikož lupénka se stresem zhoršuje. Pokud Vás trápí lupénka, můžete se objednat na vyšetření a léčbu v ambulanci SynCare.

Kosmetická péče:

Často bývá při lupénce podceňována. Přitom optimální kosmetické ošetření dokáže udržovat lupénku v dlouhodobě přijatelném stavu. Kůže je i u zklidněné psoriázy suchá s tendencí k tvorbě šupin. Současně je kůže jako celek citlivější. Vhodné jsou zvláčňující přípravky s dostatečným obsahem hydratatčních složek. Lze použít Sebucel krém, Sebucel LipoSkin tělové mléko. Při velké suchosti je vhodný i NEODERM krém. Vhodné jsou zklidňující zvláčňující a hydratatční koupele s mořskou solí (Minerální sůl 250g a Minerální sůl 2500g). Pro dlouhodobou péči jsou vhodné kosmetické přípravky s dostatečným obsahem konopného oleje, který snižuje vnímání svědivosti kůže a pozitivně ovlivňuje i proces keratinizace pokožky. Doporučujeme přípravky SynCare CannaCare. Důležitou roli hraje i optimální mytí psoriatické kůže. Vyhýbáme se klasickým tekutým nýdlům a používáme spíše syndety (mírně kyselá mýdla), ke kterým se řadí SENSITIVE Hydratační tělovým šampon a SensiGYN mycí emulze pro intimní hygienu.