Chcete více informací? Zaregistrujte se nebo se přihlaste.

Kontaktní alergická dermatitida

Kontaktní alergická dermatitida

Typické projevy:

Alergie se projevuje v místě kontaktu kůže s alergenem. Často je patrné ostré ohraničení reakce – například zarudlý otisk na kůži ve tvaru hodinek s alergenem niklem, otisklá stébla trávy na nohou nebo otok kůže obličeje kopírující aplikaci kosmetiky. Později může dojít k určitému "rozmazání" okrajů. Typické je zarudnutí kůže, otok, svědění nebo až pálení s mírnou bolestivostí. POZOR – samotné zarudnutí po aplikaci kosmetiku není přímou známkou kontaktní alergické reakce. Reakce se zpravidla rozvíjí postupně několik hodin až dní po kontaktu s alergenem. V některých případech se alergie rozvine až po aktivaci alergenu například slunečním zářením, poté hovoříme o fotoalergické a fotodynamizující kontaktní alergické reakci.

Typický věk:

jakýkoliv věk

Převažující pohlaví:

bez rozdílu

Rizikové faktory:

genetická dispozice, trvalé oslabování kožní bariéry nevhodnou péčí nebo prostředím (prach, chemikálie, špatně volená kosmetiky, odmašťovadla, prací a mycí prostředky). Je nezbytné vyloučit známé alergeny. Z kosmetického hlediska jsou to především složky parfémů, chemické filtry UV záření, barviva nebo konzervační látky. Mezi nejrizikovější patří barviva na vlasy, trvalé, oční stíny a konturky, laky na nehty a odlakovače. Z tohoto pohledu se jeví certifikovaná biokosmetika jako bezpečnější pro osoby s potenciálním rizikem alergických nebo dráždivých reakci. Podrobné informace o biokosmetice SynCare.

Léčba:

Při podezření na alergickou reakci je vždy nezbytná návštěva lékaře. Lékař často provede kožní testy se sérií nejznámějších alergenů. V mnoha případech se ani tak nepodaří odhalit konkrétní alergen. U akutních projevů dermatitidy se používají vysušující prostředky včetně hydrokrémů, později zvláčňující masti. Puchýřky se zapudrovávají. Hojně se v akutní fázi využívají protizánětlivé účinky kortikosteroidů. Při riziku mikrobiálnlní kontaminace se lokálně aplikují antibiotika. Pokud máte podezření na alergickou kontaktní dermatitidu nebo podobný stav, můžete kontaktovat ambulanci SynCare. V případě bezodkladné potřeby návštěvy lékaře kontaktujte svého obvodního lékaře nebo lékařskou službu první pomoci.

Kosmetická péče:

Při akutní kontaktní alergické dermatitidě je použití jakékoliv kosmetiky zakázáno. Při přechodu z akutní fáze do fáze hojení, když již případné puchýřky riziko mikrobiální kontaminace, osvědčilo s v Ambulanci estetické dermatologie SynCare použití přípravků, které urychlují obnovu kůže jako je NEODERM. Po odeznění reakce zůstává často dlouhodobě kůže v místech postižení suchá. Pro tyto případy je vhodný Sebucel krém nebo pro nanesení na větší plochy Sebucel LIPOskin tělové mléko. Pro vyloučení alergické reakce kombinované s opalováním doporučujeme používat výhradně fyzikální UV filtry – napříkld řady SynCare SUN PROTECT (SPF 12, SPF 20).