Chcete více informací? Zaregistrujte se nebo se přihlaste.

Seboroická dermatitida a lupy

Seboroická dermatitida a lupy

Příčiny:

Příčina onemocnění není přesně známa. Vždy je doprovázeno nadměrnou tvorbou mazu s následným zvýšeným mazotokem (seboreou), která se projevuje jak na obličeji tak ve vlasech (lupy). Složky mazu jsou velmi dobrým zdrojem živin pro řadu mikroorganizmů, které žijí na povrchu kůže. Ty se o seboroické dermatitidy přemnoží – nejvíce se hovoří o kvasince Pityrosporum ovale. Navíc i některé součásti mazu, především nižší mastné kyseliny, působí dráždivě. Kůže se brání rozvojem zánětlivé reakce, která může být někdy až nadměrně intenzivní. To vede k domněnce, že projevy seboroické dermatitidy jsou částečně způsobeny neadkvátně silnou místní imunitní reakcí s prvky autoimunity.

Typické projevy:

liší se dle věku. U kojenců jsou typická žlutavá ložiska s nánosy mastných šupin především ve vlasech a ve velkých záhybech. V tomto období může být seboroická dermatitida zaměněna s atopickou. Seboroická dermatitida však nesvědí a prakticky nemokvá. V dospělosti se seboroická dermatitida vyskytuje především ve vlasech, v obličeji postihuje obočí, víčka a nosolícní rýhy. Hlavním znakem jsou ostře ohraničená ložiska šupin se zarudnutím kůže. Typický je především kombinované postižení – lupy ve vlasech a mastné šupiny na obličeji. Velmi často se i v profesionál í kosmetické praxi stává, že přítomnost šupin u seboroické dermatitidy je odborníky v péči o pleť vyhodnocena jako známka suché pleti a pokožka je ošetřována jako suchá. To vede k dalšímu zhoršení stavu.

Typický věk:

kojenecké období a dospělí

Převažující pohlaví:

bez rozdílu

Rizikové faktory:

Nadměrně promašťují kosmetika, vlhké teplo, dlouhodobý pobyt na slunci, dlouhodobé používání vysušující kosmetiky s vysokým obsahem lihu nebo glycerinu.

Léčba:

V léčbě se osvědčují lokálně působící antimikrobuální a protizánětlivé léky. Vhodný jsou některá antibiotika a proti plísním působící léky. V některých případech se používají i kortikosteroidy. Současně se léčí lupy ve vlasech. Moderní léčbu představují látky modulující imunitní reakci jinak než kortikosteroidy. K nim náleží některá imunosupresivní antibiotika. Bližší informace také v centru Syncare.

Kosmetická péče:

Důležité je vyloučení mastných kosmetických přípravků, kosmetiky s obsahem lihu a vysokých koncentrací glycerinu (nad 10% - např. glycerinová mýdla). Všechny tyto prostředky reaktivně zvyšují tvorbu mazu. Na úvod péče je vhodný Gel při aktivním akné, který obsahuje látku ciklopirox působící přímo na zánětlivý stav kůže. Pro udržení stavu po kosmetickém ošetření séry (sérum adstringentní, sérum pro aknózní pleť), je vhodná doplňující domácí péče SynCare mikroampulárním sérem. Krémy při seboroické dermatitidě velmi šetříme. Vhodné jsou přípravky regulující tvorbu mazu Sebunorm a GlycoRETINAL. Pro přímé potlačení lupů ve vlasech je doporučený Šampon s přísadou proti lupům. Pokožku obličeje myjeme pouze syndety (hydratační šampón, SensiGyn mycí emulze).