Chcete více informací? Zaregistrujte se nebo se přihlaste.

Nadměrné ochlupení

Nadměrné ochlupení

Příčiny:

Jako o řady chorob vlasů hraje důležitou roli genetika, tj. dědičné vlohy. Typické růst chlupů na našem těle je součástí znaků, které odlišují obě pohlaví. Dítě se rodí pouze s primárním ochlupením (lanugo), které během dnů ztrácí. Nástupem puberty, která je řízena hormonálně nastává rozvoj tak zvaného sekundárního, tj. pohlavně specifického ochlupení. Ústřední hormonon se vztahem k růsti vlasů a nehtů je kortizol. Za nadměrným růstem chlupů v na různých místech těla vždy stojí hormony, avšak příčina jejich dysbalance a dysregulace může být různá. Setkáváme se s ní například u těžkých stavů podvýživy včetně mentální anorexie. Příčinou mohou být i léky – léky na potlačení imunity a dále některá léčiva pro léčbu epilepsie. U žen se může objevit hirsutizmus – růst typicky mužského ochlupení u žen (vousy nebo mužský pubický tvar ochlupení). Tyto projevy jsou často znakem zvýšené hladiny androgenů u postižené ženy. Při nadměrném růstu ochlupení je třeba pátrat i po gynekologických souvislostech (poruchy funkce vaječníků aj.)

Typické projevy:

K této skupině řadíme především nadměrný růst ochlupení, popřípadě řas.

Léčba:

Je nezbytné pátrat po příčině nadměrného růstu ochlupení. Používají se různé léky blokující účinek androgenů včetně kombinovaných antikoncepčních preparátů. Pokud máte problém s nadměrným růstem ochlupení, můžete kontaktovat ambulanci SynCare.

Kosmetická péče:

Podobně jako u přípravků při padání vlasů, jsou i proti nadměrnému ochlupení na trhu různé preparáty, které slibují téměř "zázraky". Skutečností je, že žádný skutečně účinný přípravek na volném trhu není a vždy doporučujeme se svěřit do péče odbornému lékaři, protože nadměrný růst ochlupení může být příznakem jiného vnitřního onemocnění.

Související přípravky